Період публікації:

від

до

Категорія:

Львівська політехніка відкриває для широкої громадськості ім'я видатного італійського архітектора Андреа Палладіо (фото)

Опубліковано: Вівторок, 12 квітня 2016 

min
max

Днями в архітектурній перлині Національного університету «Львівська політехніка» – історичній актовій залі головного корпусу – відбулася Міжнародна науково-практична конференція, присвячена спадщині видатного італійського архітектора Андреа Палладіо. Назва її – «Палладіо: вплив у Східній Європі».

Ідея проведення цього зібрання належить доцентові Інституту архітектури університету Оресті Ремешило-Рибчинській. Вона читає курси «Історія архітектури», «Історія мистецтв» та «Архітектурна композиція».

І ще кілька людей причетні до скликання цієї конференції. У Львові живе і працює адвокатом консульський кореспондент від посольства Італії в Україні Джанлука Сарделлі. Він, як і пані Ореста, є членом Ротарі-клубу «Львів-центр». За час проживання в Україні чудово вивчив українську мову і культуру. Джанлука Сарделлі познайомив Оресту Ремешило-Рибчинську з директором Інституту італійської культури в Україні Анною Пасторе. У спілкуванні з нею й визріла думка про організацію у Львівській політехніці конференції і виставки, присвяченої архітектурній спадщині Андреа Палладіо.

Окрім Анни Пасторе та Джанлуки Сарделлі, на конференцію прибули інституційний секретар Міжнародного центру з вивчення архітектурної спадщини Андреа Палладіо Марко Ріва, доктор філософії, викладач сучасної історії в університетах Падуї і Верони Андреа Савіо.

У вестибюлі перед входом до актової зали було розгорнуто виставку фотографій найвідоміших архітектурних об'єктів Андреа Палладіо. Завдяки працівникам музею Палладіо ця виставка мандрує по різних країнах світу. Відкрили цю виставку, перерізавши символічну стрічку з кольорами італійського прапора, Анна Пасторе та директор Інституту архітектури Львівської політехніки професор Богдан Черкес. Він побажав учасникам конференції плідної творчої роботи, відзначивши, що Львівська політехніка позиціонує себе як невід'ємну складову європейської науки і культури.

Доцент Інституту архітектури Ореста Ремешило-Рибчинська наголосила на тому, що ця конференція була міждисциплінарною. Творчість видатного архітектора розглядається не лише архітекторами, а й фахівцями з образотворчого, декоративного мистецтва, музики. До речі, у залі звучали італійська музика і співи XVI-XVII століть у виконанні студентів Національної музичної академії імені Лисенка. Репертуар запропонувала доцент академії Ніна Дика. Тут доречно згадати відомий афоризм: «Архітектура – це застигла у камені музика». Робочими мовами конференції були українська та італійська. До речі, ці дві мови вважаються наймелодійнішими у світі.

Як відомо, класик зодчества Андреа Палладіо народився у родині каменяра 30 листопада 1508 року в місті Падуї Венеціанської республіки. У віці 13 років тікає з батьківського дому в місто Віченца і стає помічником у майстерні каменярів. Його шлях в архітектуру не був типовим для італійців. Їх переважна більшість розпочинали як художники. Палладіо ж спочатку став будівничим. Невдовзі він відправляється до Риму, щоб вивчати пам'ятники стародавньої архітектури Римської імперії. Тут та в інших містах архітектор проводить обміри античних об'єктів і виконує проекти їх реставрації. 1570 року Палладіо друкує трактат «Чотири книги про архітектуру». Його архітектурний спадок – розкішні заміські вілли, мости, палаци, театри, церкви, монастирі. Його архітектурні принципи здолали великі відстані і час, стали надбанням світової архітектурної спадщини, зокрема в Східній Європі.

Виступаючи на конференції, завідувач кафедри реставрації та реконструкції архітектурних комплексів Інституту архітектури професор Микола Бевз говорив про вплив спадщини Палладіо на архітектуру Львова. Італієць винайшов свій власний композиційний прийом, так званий великий ордер (або великий порядок). Цей прийом був наслідуваний іншими авторами – в епоху ренесансу, бароко, історизму. Палладіонська лінія знайшла своє продовження і в архітектурі будівель Львівської політехніки.

Доцент кафедри дизайну та основ архітектури Ірина Дида висловила своє бачення популярності творчості Андреа Палладіо на теренах Східної Європи. Архітектор знайшов у своїх творіннях такі принципи, які люди здавна очікували від ідеального житлового середовища, – правдивість, щирість, відповідність форми конструктивному вирішенню споруди. І якраз така щирість виявляється в архітектурі народній. А ще Паллідіо вписував у ландшафт свої твори за тими самими принципами, які відповідали і українській традиції, – на засадах кольорового і формотворчого контрастів.

Завідувач кафедри реставрації творів мистецтва Національної академії мистецтв професор Тарас Янко вважає, що система естетичних координат Андреа Палладіо, яку він взяв з часів Риму і навіть Греції, пройшла через століття. Львів був дуже сприятливим містом для наслідування естетиці Палладіо, оскільки чимало будівничих нашого міста походили з Італії. Деякі методи, пропорційні, стилістичні відносини архітектора простежуються в іконостасах українських церков, зокрема у Пятницькій церкві, у Богородчанському іконостасі. Необхідно досліджувати вплив синтезу Андреа Палладіо на сакральне мистецтво України.

Учасники конференції висловили побажання, щоб виставка, присвячена спадщині Палладіо, була показана в інших українських університетах, зокрема Києва, Харкова і Одеси. Йшлося і про переклад українською мовою твору Палладіо «Чотири книги про архітектуру» організацію пленерів українських студентів на батьківщині архітектора, про необхідність ширшого вивчення італійської мови на курсах, які діють в університеті імені Івана Франка і в Українському католицькому університеті. До речі, Центр спадщини Андреа Палладіо надає стипендії студентам і викладачам на заняття в Літній школі. Але неодмінна умова – хоча б відносне знання італійської мови.

Для гостей з Італії конференція завершилася суботньою мандрівкою замками Львівщини. Гідом у цій подорожі була Ореста Ремешило-Рибчинська. Особливе зачарування гостей викликала одна із перлин української архітектури – Підгорецький замок.

За інформацією прес-служби Національного університету «Львівська політехніка»

Немає коментарів

Схожі статті:

У Львівській політехніці відбудеться міжнародна науково-практична конференція, присвячена творчості великого італійського архітектора Андреа Палладіо У Львівській політехніці відбудеться міжнародна науково-практична конференція, присвячена творчості великого італійського архітектора Андреа Палладіо Опубліковано: Вівторок, 05 квітня 2016 8 квітня в Національному університеті «Львівська політехніка» (вул. С. Бандери, 12, актова зала) відбудеться міжнародна науково-практична конференція, присвячена творчості великого італійського архітектора Андреа Палладіо та її впливу у Східній Європі. Початок заходу – о 10.30 год. Перед початком...

Переглядів: 4832 Коментарів: 0

Вища освіта

У Львові на базі навчального закладу відкрили технологічну лабораторію Tech LabInno У Львові на базі навчального закладу відкрили технологічну лабораторію Tech LabInno Опубліковано: Середа, 30 жовтня 2019 На базі Львівської політехніки відкрили сучасну технологічну лабораторію Tech LabInno. Лабораторія покликана стати централізованим місцем інновацій для навчання, обміну досвідом у реалізації стартапів, створення умов прототипування та нових винаходів, яке працює у форматі FabLab. Участь у заході взяв...

Переглядів: 480 Коментарів: 0

Вища освіта
Анонси
Календар подій
Актуально
Спеціальні новини

 

Для сімей учасників АТО та Героїв Небесної Сотні влаштують благодійне дійство «Україна – це ми!»

24 серпня, з нагоди Дня незалежності України, в Музеї народної архітектури та побуту відбудеться масштабна акція, що організовують спільно Благодійне товариство «Мій тато захищає Україну» та Музей народної архітектури за...


Актуально
Спеціальні новини
Ми у Facebook
Ми у Facebook