Період публікації:

від

до

Категорія:

«Вміємо досягати компромісу на користь справи» (фото)

Опубліковано: Вівторок, 05 січня 2016 

min
max

Такий головний висновок стрижневих доповідей виконання обласної галузевої Угоди, з якими на підсумковому річному засіданні Ради Львівської обласної організації профспілки працівників освіти і науки виступили соціальні партнери. Від громадської організації – голова Марія Яцейко, від роботодавця – директор департаменту освіти і науки облдержадміністрації Олександра Небожук. Можна додати: досягати конструктивного компромісу навчилися впродовж років співпраці за спільними «круглими столами», засіданнями, діловими діалогами.

На засіданні Ради йшлося про виконання обласної Угоди між галузевою профспілкою і роботодавцем протягом 2015-го року, в який вмістилися майданна акція протесту в Києві, війна на сході країни, наслідкове зниження рівня життя народу і, в першу чергу, соціально-економічні проблеми бюджетних сфер, освітянської в тому числі. Далі так звані реформи, за якими маскується скорочення бюджетних витрат через скорочення мережі нерентабельних освітніх закладів, в основному, початкових шкіл, пониження ступеня інших.

Як би не дивно це виглядало, але непроста соціальна панорама, підштовхнула обидві сторони до конструктивної співпраці. Депутат Львівської обласної ради, голова Дрогобицької районної організації освітянської профспілки Ольга Грицик серед факторів креативності назвала навіть гендерний чинник – жінки, як ніхто інший, в критичних ситуаціях гостро відчувають небезпеку і свою відповідальність за інших. Можна додати й про особливість менталітету української жінки.

У звітах відчувалося: обидві керівнички досконало володіють ситуацією в галузі. «Тільки той, хто працює, знає свої плюси і мінуси. А хто працює на поспільство, потребує партнера. Ділити проблеми – менше проблем. Де не може «дістатися» роботодавець, підставляє плече і свої можливості та повноваження профспілка, і навпаки. Кінцева мета – благополуччя освітянина», – зазначила Олександра Небожук.

Акції протесту, понад 400 листів і звернень у верхні ешелони влади протягом року з приводу захисту положень ст. 57 Закону про освіту– сфера громадської організації, десятки поправок до нових освітянських законів – напрацювання обох соціальних партнерів. Результат – недопущення інтенсифікації праці та механічного скорочення мережі освітніх закладів, отже, й робочих місць. Замість передбачуваних двадцяти шкіл завдяки позиції громадської організації, управлінь освіти, місцевої влади і батьківських громад закрили п’ять. Голова Турківської районної галузевої профспілки Михайло Кропивницький запропонував діяти соціальним партнерам на випередження, подбавши про перекваліфікацію і гарантії соціальних виплат при втраті робочих місць.

За словами Олександри Небожук, директори шкіл призначатимуться на конкурсних засадах, виділяються кошти на підтримку опорних шкіл, 52 млн. грн. – на розвиток програми «Шкільний автобус», проблем додає переведення в останній момент на фінансування з місцевого бюджету профтехосвітніх закладів.

З приводу ситуації з коледжами, наголосив заступник голови профкому Львівського національного університету імені Івана Франка Юліан Бек, потребує конструктивного обговорення за «круглим столом» за участі громадських організацій, роботодавців і влади.

В постанові спільного засідання Ради дано завдання щодо контролю за господарським використанням приміщень освітянських установ, видатками на освіту уже в січні.

Серед конструктиву спільних зусиль соціальних партнерів: збереження на Львівщині відсотків за престижність праці, не менше 50 % за сумлінну працю. Вирішується, хоч і не без проблем, в Дрогобичі та Жидачівському районі питання індексації зарплати та додаткових виплат. На контролі громадської організації – прийняття і розподіл бюджету 2016 року на місцях.

Завдяки укладенню колективних договорів, якими в обласній галузевій охоплено 98 % первинних організацій, вдалося покращити умови праці, встановити додаткові відпустки окремим категоріям працівників, диференціацію премій за особливі заслуги.

Заступник голови обласної організації освітянської профспілки Мар’ян Калин поінформував, що у Бориславі вдалося врятувати 100 тисяч гривень, які, якби не пункти колдоговору, мусили б віддати після перевірки контролюючих фінансових органів.

«Практика підказує, – наголосив у своєму виступі правовий інспектор праці обласної галузевої профспілки Мирон Малярчин, – що необхідно включати до складу груп, які виїжджають на місця для вивчення фінансових, соціальних, питань умов праці та заслуховування президії громадської організації, представників обласного департаменту освіти і науки».

Попри всі неординарні проблеми в соціумі 2015 року, міській організації галузевої профспілки Нового Роздолу, за словами її лідера Алли Серафин, вдалося, в результаті трудового спору з міськвідділом освіти, добитися ще 20 % до 50 вже виплачених освітянам за сумлінну працю.

Рівнем виплат індексації і доплат до заробітної плати вдоволені спілчани Золочівського, Яворівського, Пустомитівського, Кам’янка-Бузького, Городоцького районів та м. Львова.

Сподіваються на допомогу обласної організації і головного роботодавця області при реалізації пілотних проектів у адміністративній реформі голови районних освітянських організацій Миколаївщини та Самбірщини. Степанія Дубик та Ірина Цуприк були одностайні в тому, що при поділі районів на територіальні громади (від Миколаєва відійде в Тростянецьку, наприклад, 6 шкіл і 190 спілчан) вони мали б залишатися структурним підрозділом районної організації. Їх голови – в статусі заступників районного освітянського профлідера. Втім, це – предмет обговорення на актуальному «круглому столі» професійної громадської організації і її соціальних партнерів.

Член Президії Жовківської районної організації профспілки працівників освіти і науки України Олена Паночко сказала, що з цього засідання Ради обласної галузевої профспілки донесе спілчанам не лише актуальну правову інформацію, ті соціальні виклики, які постають перед освітянами в 2016 році, а й велике підбадьорення і впевненість, що разом вдасться здолати труднощі.

Немає коментарів

Актуально
Спеціальні новини

 

Для сімей учасників АТО та Героїв Небесної Сотні влаштують благодійне дійство «Україна – це ми!»

24 серпня, з нагоди Дня незалежності України, в Музеї народної архітектури та побуту відбудеться масштабна акція, що організовують спільно Благодійне товариство «Мій тато захищає Україну» та Музей народної архітектури за...


Актуально
Спеціальні новини


Ми у Facebook
Ми у Facebook