Період публікації:

від

до

Категорія:

«Сьогодні Україна та світ відзначають»: інформаційний щоденник Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки

Опубліковано: Середа, 11 грудня 2019 

min
max

11 грудня виповнилося 130 років від дня народження Миколи Дмитровича Чубатого (1889-1975) – історика української церкви і права, педагога і публіциста, дійсного члена НТШ (з 1928; засновник і перший голова Американського Відділу НТШ); українського суспільного і католицького діяча.

Народився 11 грудня 1889 року в м. Тернополі (Королівство Галичини та Володимирії, Австро-Угорщина, нині Україна).

Початкову освіту здобув у школі вправ при вчительській семінарії в Тернополі. У 1900-1909 рр. навчався в державній гімназії імені Франца Йосифа, яку закінчив із відзнакою. У 1909-1913 рр. студіював теологію в Греко-католицькій духовній семінарії.

Потім вивчав історію на філософському факультеті Львівського університету, у 1914-1916 рр. продовжив навчання в університеті у Відні. Згодом (1916) повернувся до Львова, де завершував свої історичні студії у Львівському університеті й у 1917 році здобув ступінь доктора філософії.

У наступному академічному році вивчав римське право, філософію права та історію польського права на правничому факультеті Львівського університету. На історично-правнім семінарі польського історика права Освальда Бальцера опановував історію права східноєвропейських народів і готував до габілітації на доцента слов’янського права тему: «Державно-правне становище руських земель Литовської Держави під кінець XIV ст.».

Листопадовий зрив, боротьба за встановлення української державності перешкодили реалізації наукових планів. Як кур’єр і розвідник Центрального військового комітету, який готував листопадове повстання, був активним учасником зайняття Львова українцями вночі 1 листопада 1918 року та роззброєння жандармерії в Миколащові.

Цього ж дня став першим асистентом державного секретаря Агенора Артимовича в Секретаріаті освіти Західної області Української Народної Республіки. У січні 1919 року прем’єр Сидір Голубович включив його, як знавця історії українського права, до складу делегації до Києва для проведення Злуки ЗУНР і УНР.

Восени 191 року М. Чубатого запросили викладати історію українського права в Кам’янець-Подільському державному українському університеті, проте його ліквідація не дозволила зайняти посаду доцента. Згодом став журналістом щоденника «Нова Рада».

У 1920 році заснував і редагував тижневик «Правда». Від осені 1920 року, з утворенням у Львові Українського таємного університету, викладав історію українського права на правничому факультеті й був членом його сенату. Після ліквідації університету (1925) продовжував навчати студентів-правників, членів Студентської громади у Львові.

У 1926 році Миколу Чубатого обрано членом Українського богословського товариства. На запрошення митрополита Андрея Шептицького викладав історію 238 української Церкви на богословському факультеті Греко-католицької духовної семінарії.

Після реорганізації її в Богословську академію (1927) продовжував працювати спочатку надзвичайним (до 1932 p.), а потім звичайним професором (до 1939 р.). Як член міжнародної католицької організації «Pax Romana» і директор Підсекретаріату східних справ 10 серпня 1939 року разом із дружиною виїхав до США, де залишився на все життя. Упродовж перших двох років викладав філософію та українську мову й літературу в Стемфордській колегії.

У 1941 році переїхав до Нью-Йорка, активно співпрацював зі створеним у 1940 році часописом «Шлях», дописував до газети «Свобода». У 1944 році запропонував видавати новий англомовний журнал «The Ukrainian Quarterly» і тринадцять років був його редактором.

Після організації в Римі Українського католицького університету кардинал Йосиф Сліпий призначив М. Чубатого деканом факультету права і суспільних наук (1963-1975). Микола Чубатий – автор низки фундаментальних досліджень з історії української Церкви та українського права, ґрунтовно займався проблемами етногенезу українського народу.

У 1924 році став дійсним членом Наукового товариства імені Шевченка, у якому виконував відповідальні функції члена управи (1932-1935) і заступника голови Історично-філософської секції (1937-1939). Спричинився до відновлення Українського конгресового комітету Америки й скликання його першого післявоєнного конгресу, що відбувся 22 січня 1944 року у Філадельфії.

Стояв біля джерел утворення й був головою Наукового товариства імені Шевченка в США (1948-1952) та заступником президента Головної Ради НТШ (1952-1955). У 1946-1975 рр. – професор і почесний доктор історії українського права Українського вільного університету.

За дорученням кардинала Йосифа Сліпого як голова католицької організації «Pro Oriente» у 1960-1970 pp. провадив значну роботу зі створення Патріархату Української помісної католицької церкви. У 1965 році професор М. Чубатий став членом ініціативної групи зі створення Українського історичного товариства й до останніх днів свого життя був членом його управи.

Науковий доробок ученого складає більше 50 наукових та більше 200 публіцистичних праць. Головні з них присвячені історії української церкви, українського права, етногенезу українського народу, деяким проблемам української історіографії та краєзнавства.

Помер 10 липня 1975 року, похований у м. Патерсон (штат Нью-Джерсі, США).

Ключові слова:

Немає коментарів

Схожі статті:

«Сьогодні Україна та світ відзначають»: інформаційний щоденник Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки «Сьогодні Україна та світ відзначають»: інформаційний щоденник Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки Опубліковано: Середа, 22 січня 2020 22.01 –   День Соборності України. Українська мрія – єдність, свобода і незалежність. Основа державності, якої споконвіку намагалися позбавити цю прекрасну частину земель всі її так звані сусіди прикриваючись «високими» інтересами, час від часу набувала цілком ясні обриси. Так сталося і на початку...

Переглядів: 22 Коментарів: 0

Науково-педагогічна бібліотека - освітянам

«Сьогодні Україна та світ відзначають»: інформаційний щоденник Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки «Сьогодні Україна та світ відзначають»: інформаційний щоденник Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки Опубліковано: Вівторок, 21 січня 2020 21.01 – 139 років від дня народження Степана Миколайовича Чарнецького (1881-1944).  Український галицький поет, фейлетоніст, театральний діяч ікритик. Степан Миколайович Чарнецький народився 21 січня 1881 в селі Шмальківцях (тепер Чортківського району Тернопільської області). Селянський син, тринадцята...

Переглядів: 52 Коментарів: 0

Науково-педагогічна бібліотека - освітянам
Актуально
Спеціальні новини

 

Для сімей учасників АТО та Героїв Небесної Сотні влаштують благодійне дійство «Україна – це ми!»

24 серпня, з нагоди Дня незалежності України, в Музеї народної архітектури та побуту відбудеться масштабна акція, що організовують спільно Благодійне товариство «Мій тато захищає Україну» та Музей народної архітектури за...


Актуально
Спеціальні новини


Ми у Facebook
Ми у Facebook