Період публікації:

від

до

Категорія:

«Сьогодні Україна та світ відзначають»: інформаційний щоденник Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки

Опубліковано: П`ятниця, 08 листопада 2019 

min
max

8 листопада виповнилося 128 років від дня народження українського політика та письменника Олеся Досвітнього (1891-1934).

Скрипаль-Міщенко Олександр Федорович (літ. псевдонім Олесь Досвітній) народився 8 листопада 1891 року в повітовому містечку Вовча (теперішній Вовчанськ) на Харківщині в багатодітній сім'ї дрібного крамаря. Початкову освіту здобув у земській чотирирічній школі, екстерном закінчив гімназію, вступив на фізико-математичний факультет Петербурзького університету, звідки був виключений як активний учасник революційного руху.

У роки першої світової війни перебував рядовим на фронті. За революційну агітацію в царській армії був засуджений до страти, але втік за кодон. У Сан-Франциско став кореспондентом соціал-демократичної газети «Нова рада».

На рідну землю повернувся 1918 року. Через рік вступив до КП(б)У, працював редактором газети «Галицький комуніст». За пропагандистську роботу на Галичині потрапив до варшавської в'язниці. У березні 1920 року відбув на Велику Україну. Був політкомісаром і головним редактором літературно-агітаційного поїзда «Більшовик», редагував газети «Хліб і залізо», «Большевик в пути», «Селянська правда» і «Зірка» (Катеринослав). В останні роки життя виконував обов'язки головного редактора сценарного відділу ВУФКУ (Всеукраїнського фотокіноуправління), голови Українського товариства драматургів і композиторів.

Уривки з романів, повістей, оповідання, фейлетони, літературно-критичні статті друкував в журналах «Вапліте», «Червоний шлях», «Літературний ярмарок», «УЖ», «Шквал» та ін.

Належав до літературних організацій «Плуг», ВАПЛІТЕ, ВУСПП.

Автор багатьох книг публіцистики, оповідань та повістей: «Новели» (1920), «Тюнгуй» (1924), «На чужині», «Чия віра краща??» (1925), «Алай», «Гюлле» (1927), «Нотатки мандрівника» (1929), «На плавнях», «Піймав», «Постаті», «Сірко» (1930), «На той бік» (1931), «Новели» (1932), романів «Американці» (1925), «Хто?» (1927), «Нас було троє» (1929), «Кварцит» (1932).

Його твори видавалися російською, англійською, німецькою та іншими мовами.

7 грудня 1933 року помічник уповноваженого слідчої групи секретно-політичного відділу ДПУ УРСР Гольдман, розглянувши матеріали, що звинувачували Досвітнього О.Ф. у «приналежності до української контрреволюційної організації, яка намагалася повалити Радянську владу», ухвалила: «вибрати запобіжним заходом проти уникнення ним суду і слідства – утримання під вартою в спецкорпусі ДПУ».

19 грудня 1933 року Досвітнього заарештовано в Харкові. Слідство вів уповноважений ДПУ УРСР Грушевський, який до згаданих звинувачень додав «участь в терористичній діяльності», зокрема підготовку замаху на Постишева.

На черговому допиті 29 грудня 1933 року Досвітній «визнав» себе приналежним до контрреволюційної організації, а 10 січня 1934 року звернувся до слідчого із заявою, де засуджував свої «злочини» і просив дати можливість «відданою роботою на соціалістичному будівництві довести свою відданість великій справі партії і Радянської влади».

В обвинувальному висновку слідчий запропонував судовій «трійці» ув'язнити підсудного у виправно-трудові табори на 10 років. Заступник прокурора ДПУ УРСР наклав свою резолюцію, в якій запропонував розстріл. Судова трійка на закритому засіданні 23 лютого 1934 року підтримала «вищу міру соціального захисту».

3 березня 1934 року колегія ОДПУ винесла вирок – розстріл. Акту про виконання вироку у справі не виявлено.

На клопотання дружини письменника і за протестом прокурора військовий трибунал Київського військового округу 25 травня 1955 року скасував постанову колегії ОДПУ від 3 березня 1934 року і справу припинив через відсутність складу злочину.

Ключові слова:

Немає коментарів

Схожі статті:

Відкрито книжкову виставку, присвячену Михайлу Грушевському Відкрито книжкову виставку, присвячену Михайлу Грушевському Опубліковано: П`ятниця, 22 листопада 2019 24 листопада виповнюється 85 років з дня смерті Михайла Грушевського (1866-1934) – українського історика, громадського та політичного діяча. Відтак, у приміщенні Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки представлено книжково-журнальну виставку «Ідеолог і творець української державності». Виставка...

Переглядів: 24 Коментарів: 0

Науково-педагогічна бібліотека - освітянам

«Сьогодні Україна та світ відзначають»: інформаційний щоденник Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки «Сьогодні Україна та світ відзначають»: інформаційний щоденник Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки Опубліковано: П`ятниця, 22 листопада 2019 22 листопада виповнилося 200 років від дня народження англійської письменниці Джорджа Еліота (1819-1880). Мері Енн Еванс, майбутня Джордж Еліот, народилася 22 листопада 1819 року на Південній фермі маєтку Арбер, що в графстві Ворікшир. Її батько, Роберт Еванс, завідував господарством маєтку, мати,...

Переглядів: 19 Коментарів: 0

Науково-педагогічна бібліотека - освітянам
Анонси
Календар подій
Актуально
Спеціальні новини

 

Для сімей учасників АТО та Героїв Небесної Сотні влаштують благодійне дійство «Україна – це ми!»

24 серпня, з нагоди Дня незалежності України, в Музеї народної архітектури та побуту відбудеться масштабна акція, що організовують спільно Благодійне товариство «Мій тато захищає Україну» та Музей народної архітектури за...


Актуально
Спеціальні новини


Ми у Facebook
Ми у Facebook